M A Ł Y   C H Ó R

W I E L K I C H   S E R C

UROCZYSTE OBCHODY JUBILEUSZU 10-LECIA ISTNIENIA "MAŁEGO CHÓRU WIELKICH SERC"

Trudno w to uwierzyć, że minęło już 10 lat od powstania "Małego Chóru Wielkich Serc". Dziś zespół jest znany nie tylko w Polsce, ale również za granicą. "Mały Chór Wielkich Serc" nagrał 6 płyt CD i 3 okolicznościowe wydania na potrzeby prasy katolickiej i wydarzeń kulturalnych. W maju zespół reprezentował Polskę i swoje miasto: Łódź, na IV Światowym Kongresie Rodzin. Podczas tego wydarzenia oprócz owacji na stojąco dzieci zebrały bardzo dobre recenzje od uczestników Kongresu z całego Świata.

Główna działalność chóru to koncertowanie. Występują na profesjonalnych i amatorskich estradach. Śpiewają w kościołach, teatrach, w filharmonii, w domach kultury, w szpitalach, szkołach, domach opieki społecznej, hospicjach, w domach dziecka,... Dwa razy odbyli w czasie wakacji trasę koncertową po Pomorzu. W sumie odbyło się już ponad 250 koncertów podczas, których podbijali serca młodszej i starszej publiczności. Kilkakrotnie brali udział w programach telewizyjnych i radiowych, zarówno lokalnych jak i ogólnopolskich. Nagrali kilka żywiołowych teledysków. Muzycznie współpracują z wieloma muzykami i zespołami muzycznymi. Utrzymują również kontakt z włoskim zespołem dziecięcym "Piccolo Coro 'Mariele Ventre' dell Antoniano", który był inspiracją do powstania chóru. W listopadzie 2004 roku sześcioletnia wokalistka chóru - Joanna Strembicka reprezentowała Polskę na międzynarodowym festiwalu piosenki dziecięcej Zecchino d’Oro w Bolonii we Włoszech. Od lutego 2005 roku chór jest osobowością prawną, ma swój statut i został zarejestrowany jako "Stowarzyszenie Mały Chór Wielkich Serc". A wszystko to zaczęło się 10 lat temu tutaj, w tym "Małym Kościele" franciszkańskim przy ulicy Rzgowskiej 41a, w parafii M. B. Anielskiej w Łodzi. Ojciec Piotr Kleszcz założyciel i autor utworów śpiewanych przez zespół wspomina, że początki nie były łatwe, ale jak powiada: "tylko z pomocą Pana, udało się zrobić tyle dobrego". Obecnie w "Małym Chórze Wielkich Serc" śpiewa ponad 50 dzieci w wieku od 5 do 14 lat, ale rzesza osób z nim związanych jest dużo, dużo większa. W ciągu tych lat przewinęło się tu bowiem około 200 osób, a przyjaźnie, które się zawiązały trwają do dzisiaj. Mowa tu o przyjaźniach nie tylko dzieci, ale również rodziców, którzy przy tej okazji się poznali i do dziś wspierają się w różnych kolejach życia.

W dniach 23-25 listopada 2007 r. byliśmy świadkami UROCZYSTYCH OBCHODÓW 10-LECIA MAŁEGO CHÓRU WIELKICH SERC. Pierwszego dnia, czyli 23 listopada, o godzinie 19:00 w kościele miała miejsce uroczysta Msza Św. w intencji chóru z udziałem wszystkich wiernych przyjaciół zespołu. Był to dokładnie dzień, w którym 10 lat wcześniej odbył się pierwszy koncert. Słowo Boże do licznie zgromadzonych wiernych wygłosił "Asystent Kościelny" do spraw Małego Chóru Wielkich Serc, Prowincji Warszawskiej OO. Franciszkanów - o. dr Jerzy Łopat. Następnego dnia: 24 listopada miało miejsce rodzinne spotkanie przy wspólnym stole w Domu Weselnym "Sambria". Podczas tego spotkania uczestnicy zobaczyli prezentację multimedialną z historii działalności chóru. Był czas na wspomnienia, wzruszenia i życzenia dalszego rozwoju. Bardzo sympatycznym momentem było rozpoznawanie w dorosłych już dziś osobach, dawnych małych wokalistów. I jak to często na urodzinach bywa, był również tort, na którym oprócz 10 świeczek było logo zespołu: śpiewający aniołek z dużym sercem w dłoniach. Następnego dnia 25 listopada odbył się w Łódzkiej Filharmonii koncert Jubileuszowy Małego Chóru Wielkich Serc i absolwentów. Pełna widownia, wszystkie bilety sprzedane i niepowtarzalna atmosfera, która udzieliła się chyba wszystkim. Była Telewizja Polska i były listy gratulacyjne Rady Miejskiej w Łodzi oraz przedstawicieli Władz Samorządowych. Na koniec wzruszony o. Piotr otrzymał od rodziców obecnie śpiewających dzieci wielki kosz kwiatów z czerwonymi goździkami.

Życzymy "Małemu Chórowi Wielkich Serc" wielu sukcesów w dalszej działalności ewangelizacyjnej i kulturalnej.